Bartolomějská noc – 1572 – dějepis

 

   Otázka: Bartolomějská noc

   Předmět: Dějepis

   Přidal(a): Roman

 

 

 

 

Bartolomějská noc – 1572

 Ve francii probíhali již desetiletí náboženské války mezi katolíky a hugenoty. Svadba Jindřicha Bourbonského, Navarrského následníka, s Markétou z Valois, sestrou krále Karla IX, měla oba národy usmířit. Na sňatek přijela většina hugenotských šlechticů i uznávaný vůdce admirál Coligny.

Při oslavách sňatku Karla IX jeho matka přesvědčovala aby proti hugenotům zasáhl násilím, a podařilo se jí to. 24.srpna na sv. Bartoloměje 90 minut po půlnoci byl zavražděn spolu s dalšími vůdci hugenotský admirál Gaspard de Coligny což dalo spolu s rozezněnými zvony katolíkům signál k předem připravenému masovému vyvražďování hugenotů po celé Francii které trvalo až do října téhož roku. Vraždilo se podle předem připravených seznamů, aby žádný hugenot neunikl. Největší masakry proběhli v Toulouse, Bordeaxu, Lyonu, Orleánsu, Bourgesu a Rouenu.

Vyvražděno bylo podle dostupných zdrojů od dvou do desítek tisíc hugenotů. Následkem masakrů začlalo v celé Francii plenění, rabování a zabíjení na ulicích. Bartolomějská noc vstoupila do dějin jako náboženský projev nenávisti.

 

Zdroje:

www.wikipedia.cz

Učebnice Dějepis 2 – Středověk a raný novověk

R. Kalai


—————————————————————————

 Stáhnout práci v PDF  Upozornit na chybu

 Učebnice k maturitě  Maturitní kurzy

 Učebnice k VŠ přijímačkám  Kurzy na přijímačky

—————————————————————————

Další podobné materiály na webu: